زندگانی عالم فقیه حضرت آیة الله شیخ یونس شریفی اشکوری

عند ذکر الصالحین تنزل الرحمه (سفینه البحار ۱ /۴۴۷) این روش بزرگان است که همواره موفقیت‌ها وشکوفائی اساتید و مشایخ خود را الگوی خود قرار داده و نردبان رشد و ترقی خود قرار می دهند.

خطه شمال ایران یعنی استان گیلان از دیرباز مهد عالمان و دانشمندان و فرهیختگان علم و ادب بوده است ودر عرصه‌های مختلف علوم حوزوی و دانشگاهی دارای فرزانگان بی‌شماری است. کتاب‌های تراجم که در زندگی دانشمندان و عالمان نگاشته شده‌است گویای این مطلب است. از جمله این کتاب‌ها می توان به کتاب الذریعه الی تصانیف الشیعه از مرحوم آقا بزرگ تهرانی و کتاب اعیان الشیعه از مرحوم سید محسن عاملی نام برد. در این دو کتاب نام عده‌ای از دانشمندان دیار گیلان به چشم می‌خورد که اغلب آنها فقیه، اصولی، ادیب، فیلسوف و از عرفای شهیر محسوب می‌آیند و بیشتر آنها از شهرهای رشت، لاهیجان و رودسر و منطقه اشکور می‌باشند و نام کسانی که ذکر گردیده قریب به ( 200) است که تبرکاً و تیمناً نام عده‌ای از ایشان را می آوریم:

سید محمد تقی حسینی اشکور ی صاحب کتاب دو چوب و یک سنگ که در علوم غریبه نگاشته‌است.

شیخ علی اکبر طلوعی فقیه و اصولی و شاعر و عالم علوم غریبه بوده‌است.

میرزا ابوالقاسم جیلانی معروف به میرزای قمی صاحب کتاب قوانین الاصول.

میرزا حبیب الله رشتی فقیه و اصولی و از شاگردان شیخ انصاری.

ابراهیم رودسری فقیه و اصولی از شاگردان میرزا حبیب الله رشتی.

سید ابوالقاسم اشکوری صاحب کتاب بغیة الطالب فی شرح المکاسب.

میرزا محمد هاشم اشکوری از بزرگترین عرفا و فلاسفه بوده وی شاگرد محمدرضا قمشه ای و میرزا حسن جلوه بود از شاگردان مکتب فلسفی و عرفانی وی می توان به میرزا مهدی آشتیانی، میرزا احمد آشتیانی، میرزا محمد علی شاه آبادی (استاد امام خمینی در فلسفه و عرفان)، شیخ محمد حسین فاضل تونی (از اساتید علامه حسن زاده آملی) و مرحوم سید ابوالحسن رفیعی قزوینی (از اساتید امام خمینی) نام برد. از دانشمندان علوم دانشگاهی از خطه گیلان می‌توان به مرحوم معین مولف فرهنگ معین و پروفسور فضل الله رضا نام برد و امروز بهجت عارفان یعنی حضرت آیة الله محمد تقی بهجت در میان فقها و عرفا می‌درخشد.

آنچه این مقال دنبال می‌کند زندگی عالم فرهیخته حضرت آیة الله شیخ یونس شریفی اشکوری است. این عالم زاهد در خانواده روحانی و از مادری سیده زاده شد، پدرش مرحوم حجة الاسلام شکرالله شریفی (ره) از روحانیون منطقه اشکور بود که به ارشاد و تبلیغ دین و حل و فصل خصومات می‌پرداخت. حضرت آیة الله شریفی اشکوری در سال (1312) چشم به جهان گشود و از سن 7 سالگی پس از فراگیری دروس مکتب‌خانه وارد حوزه علمیه رودسر شده و در تحت سرپرستی مرحوم آیة الله سید محمد روحانی (ایشان از طرف موسس حوزه علمیه قم یعنی مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی عازم آن منطقه شده بودند تا به تبلیغ و ارشاد پرداخته و حوزه این شهر را اداره نمایند) مشغول به تحصیل علوم حوزوی شدند.

حضرت آیة الله شریفی سالها در حوزه‌های علمیه رودسر، قزوین، تهران و … به تحصیل علم پرداخته و با بینش و هوشیاری کاملا از اوضاع سیاسی مطلع بودند. در این راستا ایشان با اربابان طاغوت که دست نشانده‌ها و ایادی پهلوی در مناطق مختلف به سر می‌بردند و خون مردم را می‌مکیدند و مال و جان و ناموس مردم از فتنه آنان در امان نبود به مبارزه برخاست و در این راه مال و اموال وی به تاراج رفت و به دست یاغیان و طاغیان از دیار خود رانده‌شد معظم له هرگاه که آن جریانات و اتفاقات دهشت انگیز را بازگو می‌فرمایند که با رعب و وحشت، او و همسر و بچه خردسالش را از خانه بیرون کردند و … آدمی را به یاد مسلمانان صدر اسلام می‌اندازد که مشرکین مکه آنان را از شهر خود راندند و آنها مال و خانه و هر چه داشتند رها کردند و همراه پیامبر (ص)به مدینه هجرت نمودند و انصار به یاری آنان شتافتند. معظم له پس از آن حوادث به سفارش آیة الله سید احمد خوانساری (ره) راهی مشهد مقدس شده و به مدت 6 سال از محضر آیات عظام میلانی و فقیه سبزواری و سید محمد اشکوری استفاده برد و نیز مدتی در درس علم جفر و اعداد و حروف از محضر سید ابوالحسن حافظیان شرکت کرد. روزگار سرنوشت او را طور دیگری رقم زد که او خود را در زادگاه خویش دید که به وعظ و خطابه و ترویج دین و تبیین احکام و تعظیم شعائر اسلامی پرداخته و در عمران و آبادانی آن مناطق می‌کوشد تا مصداق «لینذروا قومهم» شود و توفیق اجباری شاملش گردد و بتواند با خدمت به خلق، باقیات الصالحات بر جای گذارد و …

ایشان در حمایت از انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) و سرنگونی طاغوت، همچون دیگر روحانیان متعهد جلودار حرکت‌های انقلابی بودند و با سخنرانی و ایراد مطالب که خوشایند ساواک نبوده بارها دستگیر شدند و پس از انقلاب به جرم دفاع از انقلاب و حمایت از رهبری امام (ره) و پاسداری از خون شهیدان در شب جمعه پس از دعای کمیل از سوی منافقین کوردل مورد سوء قصد قرار می‌گیرد که خوشبختانه آسیبی به ایشان نمی‌رسد. منافقینی که در آن منطقه عده‌ای از یاران وفادار امام (ره) را شهید کردند از جمله آنها فاجعه شهادت شیخ عبدالحسین رضائی صدیق و حامی معظم له را ببار آوردند. ایشان همواره مورد تهدید و توطئه بدخواهان قرار می‌گرفتند و همین‌ها باعث شد که به سفارش برادر بزرگوارشان وارد حوزه علمیه قم گردند و در مکتب امام صادق علیه السلام به کسب علوم آل محمد (ص) همت گماشته و به فقاهت بپردازند و تا نیل به قله علم، اجتهاد نمایند.

ایشان در حوزه علمیه قم سال‌ها در محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی، مرعشی نجفی، سید محمدرضا گلپایگانی، سید محمد شیرازی، منتظری و … بهره بردند. در سال‌های پس از انقلاب همواره حمایت و پشتیبانی از ولایت فقیه در جهت نیل به اهداف امام (ره) و دفاع از ارزش‌ها از توصیه‌های مؤکد آن عالم برجسته‌است در سال‌های جنگ تحمیلی خود راهی جبهه‌ها می‌شود تا کنار رزمندگان از کیان ملت دفاع نماید و این درس صلابت و استقامت و پایداری از مکتب انبیاست که عالمان دین در اعصار و امصار به پیروی از انبیاء به ترویج و تبیین آن پرداخته و هرگز زیر بار ذلت نرفته و این راز اقتدار و شکوه و عظمت عالمان دین و حوزه‌های علمیه است.1 پاسخ
  1. علی خواجه
    علی خواجه گفته:

    سلام من دوباری قسمتم شده این عالم بزرگوار دیدم واقعا عالی هستن در اخلاق و بی نظیر درس زندگی خودشون چنان تاثیر مثبتی گذاشت برای من که تو زندگیم به عنوان یک خیر و برکت یاد میکنم

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + = 12